Blog
Ako sa vzoprieť psoriáze: Liečba je kľúčová
Za to, že dnes dokážeme účinne zmierniť prejavy psoriázy a udržať ich pod kontrolou, vďačíme modernej dermatológii, ktorá v súčasnosti ponúka široké spektrum účinnej liečby. Nie každá liečba však účinkuje rovnako na každého pacienta. Ak liečba nezaberá adekvátne, je potrebné vyhľadať pomoc u svojho ošetrujúceho dermatológa. Vo všeobecnosti sa liečba psoriázy rozdeľuje na 5 veľkých skupín liečebných postupov, ktoré sa uplatňujú v závislosti od stupňa postihnutia:
Lokálna liečba (lieky, ktoré sa používajú priamo na kožu a aplikujú sa na postihnuté miesta)
Lokálnu terapiu používa až 90% pacientov so psoriázou. Pri malom rozsahu ochorenia sa uplatňuje samotná, pri rozsiahlom náleze sa používa v kombinácii s celkovou liečbou. Prvým krokom je odstránenie šupín pomocou kyseliny salicylovej alebo mliečnej. Používa sa v závislosti od hrúbky vrstvy šupín, rozsahu a lokalizácie postihnutej plochy.
Po odstránení šupín sa v lokálnej terapii najčastejšie používajú kortikosteroidy. Aplikujú sa samotné alebo v kombinácii s kyselinou salicylovou, vitamínom D3, antibiotikami a pod. Výhodou je rýchly nástup terapeutického účinku, nevýhodou stenčenie kože, zvýšenie ochlpenia a vznik viditeľných cievok. Po náhlom ukončení liečby nastáva zhoršenie klinických prejavov. V minútovej liečbe chronickej ložiskovej psoriázy sa používa ditranol alebo cignolín. Aplikuje sa v postupne zvyšujúcej sa koncentrácii samotný alebo v kombinácii s inými účinnými látkami. Uplatní sa najmä pri malom počte ložísk chronickej formy psoriázy. Nevýhodou je bronzové sfarbenie pokožky, vlasov a odevu.
Vitamín D3 a jeho analógy, kalcipotriol, takalcitol a ďalšie, majú protizápalové a imunomodulačné účinky, ovplyvňujú množenie buniek kože. Nástup ich účinku je pozvoľný. Efekt liečby sa bežne hodnotí po 4-8 týždňoch. Pre rýchlejší a lepší účinok sa kombinujú s lokálnymi kortikosteroidmi.
Lokálne retinoidy majú rovnako protizápalový, imunomodulačný efekt. V liečbe psoriázy sa používa tazarotén. Zlepšenie kožného nálezu sa udáva po 12 týždňoch a účinok pretrváva aj po ukončení liečby. Vhodná je kombinácia s kortikosteroidmi, vitamínom D3, UVB žiarením. Z nežiaducich účinkov býva podráždenie, pálenie a svrbenie.
Lokálne imunomodulátory majú protizápalový efekt. 1% pimekrolimus a 0,1% takrolimus sú indikované na tvár, ruky, genitál a kožné záhyby. V lokálnej liečbe psoriázy sú dlhodobo používané pix a ichtamol. Ichtamol je veľmi dobre znášaný, dá sa kombinovať s inými externami (lokálnymi prípravkami).
Pix lithantracis okrem rovnakých účinkov ako ichtamol má aj fotodynamický efekt a používa sa najčastejšie v kombinácii s UV žiarením.
Fototerapia a fotochemoterapia
Fototerapia je pôsobenie ultrafialového žiarenia. Aplikuje sa buď len lokálne, na niektoré časti tela napr. predkolenia, dlane, stupaje alebo celotelovo. Na jednotlivé ložiská sa môže použiť aj excimerový laser. Dávkovanie sa určí podľa typu pokožky a pacient sa ožaruje spravidla 4x do týždňa.
Fotochemoterapia pozostáva z aplikácie UVA žiarenia v kombinácii so psoralénmi, látkami zvyšujúcimi citlivosť kože na UV žiarenie. Podávanie psoralénov umožňuje znížiť dávku UVA žiarenia za rovnakého až zvýšeného liečebného efektu. PUVA terapia sa aplikuje 3-4x týždenne.
Systémová liečba (lieky vo forme tabliet alebo injekcií, ktoré pôsobia na celý organizmus)
Acitretín patrí do 2. generácie syntetických retinoidov a pôsobí na delenie buniek pokožky. Podáva sa v postupne zvyšujúcej sa dávke raz denne. Dĺžka liečby závisí od účinnosti a od znášanlivosti preparátu. Acitretín sa používa aj v kombinácii so všetkými formami lokálnej liečby a fototerapie.
Dlhodobé pretrvávanie v organizme podmieňuje riziko poškodenia plodu.
Vedľajšie účinky, ako suchosť slizníc a kože, fragilita nechtov a vypadávania vlasov málokedy vedú k prerušeniu liečby a po jej ukončení ustupujú.
Imunosupresívum cyklosporín zastavuje zápalové procesy v koži a v kĺboch pacienta so psoriázou. Používanie cyklosporínu je obmedzené pri poškodení obličiek, pri vysokom tlaku a podobne. Počas jeho užívania pacient nesmie byť očkovaný. Kombinácia s niektorými liekmi mení účinnosť cyklosporínu. Podáva sa dvakrát denne v dávke podľa hmotnosti pacienta. Liečba by nemala prekročiť dva roky.
Metotrexát bráni nadmernému množeniu buniek a zápalovej reakcii, ktoré sú základom vzniku psoriatických ložísk. Liek nesmú užívať tehotné ženy, ľudia s poruchami obličkových a pečeňových funkcií, krvného obrazu, pacienti s akútnymi infekciami, alkoholici atď. Podáva sa raz týždenne vo forme tabletiek alebo subkutánnej injekcie. Efekt liečby sa dostaví po 4-8 týždňoch. K metotrexátu sa podáva kyselina listová ako prevencia nežiaducich účinkov lieku.
Kortikosteroidy sú indikované na akútny zásah pri veľmi ťažkej zápalovej reakcii. Pri dlhodobejšom užívaní, majú všeobecne známe vedľajšie účinky. Ich náhle vysadenie vedie ku recidíve ochorenia.
Biologická liečba
Biologická liečba je najmodernejšia a je určená pre stredne ťažkú až ťažkú ložiskovú psoriázu u pacientov, u ktorých je štandardná liečba neúčinná alebo kontraindikovaná. Rozsah ochorenia musí dosiahnuť hodnotu tzv. PASI skóre vyššiu ako 10. Táto hodnota odzrkadľuje množstvo šupín, intenzitu zápalu, zhrubnutia a rozsahu postihnutého povrchu kože.
Biologickou liečbou nemôžu byť liečené tehotné a dojčiace ženy, pacienti s určitými neurologickými chorobami, s vysokým rizikom infekcie, pacienti s ťažkým zlyhávaním srdca, s malígnym ochorením, so závažnými chronickými infekciami a s manifestnou aj s latentnou tuberkulózou. V súčasnosti je u nás dostupných šesť biologík, ktoré sa aplikujú buď v infúzii alebo injekčne. Sú indikované na liečbu psoriázy aj psoriatickej artritídy. Podávajú sa väčšinou podkožne v injekciách v rôznych časových intervaloch, od týždenného až po trojmesačný.
Okrem infúzií si pacienti injekcie aplikujú sami doma. Liečbu biologikami musí odsúhlasiť revízny lekár na základe požiadavky navrhujúceho lekára, ktorý pracuje v niektorom z centier pre biologickú liečbu psoriázy na Slovensku. Biologiká poskytujú možnosť dlhodobej kontroly psoriázy, ktorá je spojená s lepším bezpečnostným profilom, s výrazným zvýšením kvality a komfortu života pacienta, s dobrou toleranciou. Nežiaduce účinky sú zriedkavé a väčšinou nie sú závažné. Biologiká však zasahujú do imunitných pochodov a tak môžu viesť k vyššiemu riziku niektorých ochorení a preto musí byť pacient na biologickej liečbe pravidelné monitorovaný na výskyt fokálnych infekcií a malígnych ochorení.
Malé molekuly
Moderná liečba malými molekulami je indikovaná na stredne ťažkú chronickú ložiskovú psoriázu u dospelých pacientov bez odpovede alebo s intoleranciou štandardnej systémovej terapie, ktorí majú menší rozsah ochorenia, ale výrazne zníženú kvalitu života, napr. pri psoriáze vlasatej časti hlavy, tváre, dlaní a stupají a pri psoriáze nechtov. Nový prípravok, apremilast, sa podáva perorálne, pôsobí v bunkách a moduluje imunitnú odpoveď zvýšenou produkciou protizápalových a zníženou produkciou prozápalových látok. Apremilast je vhodný aj pre pacientov s diagnostikovaným a liečeným zhubným procesom, u ktorých je biologická liečba kontraindikovaná. Nežiaduce účinky s dĺžkou liečby ustupujú. Nevyžaduje sa kontrola na tuberkulózu a ani iný laboratórny monitoring pacienta pred začatím ani v priebehu liečby.